Czy warto zakupić matę do nauki czystości?

przydatna mata przed sikaniem

Posiadanie szczeniaka może być dla wielu osób dużym wyzwaniem. Nauka czystości jest procesem żmudnym i wymagającym cierpliwości. Nie można oczekiwać, że piesek w ciągu jednego dnia nauczy się panować nad swoimi potrzebami. Specjalna mata dla psa może okazać się przydatna podczas nauki czystości.

Czym jest mata higieniczna?

Mata higieniczna to zwykle gruby i chłonny podkład. Takie maty dla psa mają zwykle wypełnienie w postaci celulozy. Ponadto jest on foliowany, co zmniejsza ryzyko przeciekania. Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy wiele mat higienicznych, które pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu. Jest to więc doskonała opcja do mieszkań, gdzie nie można wydzielić psu specjalnego kącika higieny.

Za pomocą mat higienicznych wyznaczamy szczeniakowi miejsce, gdzie ma się załatwić. Dzięki temu unikamy sytuacji, gdy pies załatwia się w niemal każdym miejscu w domu np. na swoim posłaniu. Psy powinny uczyć się korzystać z maty – www.obroza-elektryczna.pl już od samego początku (nawet, jeśli są jeszcze przy matce). Sprawia to, że będzie im dużo łatwiej nabyć dobre nawyki w przyszłości.

Wiele osób tworzy samodzielnie maty higieniczne poprzez rozkładanie folii i gazet. Z punktu widzenia psa nie ma żadnej różnicy, jednak taki podkład w żaden sposób nie chroni naszej podłogi. Lepiej zainwestować w produkt profesjonalny, który można zakupić w sklepie zoologicznym.

Jaką matę dla psa kupić?

Wybierając matę higieniczną należy zwrócić uwagę na rozmiar. Mogłoby się wydawać, że mały piesek nie potrzebuje zbyt dużej ilości przestrzeni. Nic bardziej mylnego. Lepiej posiadać nieco za duży podkład, niż za mały. Często można spotkać się z sytuacją, gdy piesek tylko częścią maty stoi na podkładzie, natomiast załatwia się na podłodze. Jest tu zupełnie normalne, gdyż zwierzak musi mieć optymalną ilość przestrzeni. Tyko wtedy mata spełni swoje zadanie.