Kuweta samoczyszcząca – luksus czy zbędny gadżet?

kocia samoczyszcząca kuweta

Technologia w życiu człowieka obecna jest już na każdym kroku. Powoli wkraczają także do życia zwierząt domowych. Nikogo już nie dziwią interaktywne zabawki czy specjalne miski dozujące pokarm. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją kuwety samoczyszczące – www.obroza-elektryczna.pl/automatyczne-kuwety-samoczyszczace/.

Luksus czy zbędny gadżet?

Ceny kuwet dla kotów mają bardzo dużą rozpiętość. Najtańsze kosztują nawet kilkanaście złotych, zamykane są nieco droższe, ale to wciąż wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Górną granicę zamykają samoczyszczące, które potrafią kosztować od kilkuset to nawet kilku tysięcy. Obecnie na rynku jest wiele wzorów kuwet, które można dobrać kolorystycznie do wnętrza i upodobań. Niektóre mają bardzo nowoczesny, a wręcz futurystyczny design, przez który dodatkowo wzrasta cena.

Zalety i wady kuwet

W zasadzie każda kuweta spełnia swoją rolę, choć częściej wybierane są te zamykane do których kot wchodzi przez specjalną klapkę. Wygląda to estetyczniej i pozwala na większe zachowanie higieny, dodatkowo dookoła nie rozsypuje się żwirek. Dzięki wymiennym filtrom w środku nie czuć zapachu nieczystości. Jednak kuweta samoczyszcząca jest jeszcze bardziej higieniczna i ogranicza kontakt człowieka z odchodami kota. To wygodne rozwiązanie, dla osób, które nie przepadają za sprzątaniem. Kuweta, która sama się czyści posiada specjalne czujniki, które rejestrują moment, w którym kot wyszedł i zaczynają proces czyszczenia. Dzięki sitku przesiewany jest żwirek, a nieczystości lądują w dolnej półce, a dzięki filtrom usuwane są nieprzyjemne zapachy. Gdy po jakimś czasie napełni się worek schowany w półce, kuweta poinformuje nas o potrzebnej wymianie. Minusem jest zdecydowanie cena oraz to, że czujki reagują na większe koty. W przypadku małych kociąt, które są za lekkie może nie włączyć się tryb sprzątania.

Kuweta samoczyszcząca wydaje się pomocnym rozwiązaniem np. dla osób starszych, które nie chcą codziennie sprzątać i dla każdego kto ceni sobie wygodę. Cena może nieco zaskakiwać, dlatego każdy z nas powinien przemyśleć czy dla niego to zbędny wydatek czy luksus.